Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Zajęcia zdalne na platformie e-learningowej Kampus

Dla wykładowców

Zajęcia dydaktyczne

Zachęcamy do włączania elementów zdalnych do Państwa zajęć, w szczególności do wykorzystywania platformy Kampus. 

Na platformie e-learningowej Kampus 1 i Kampus 2, administrowanej przez Centrum Kompetencji Cyfrowych UW, można m.in.:

  • udostępniać studentom materiały dydaktyczne (pliki, linki itp.),
  • dodawać ogłoszenia,
  • prowadzić fora dyskusyjne,
  • weryfikować wiedzę za pomocą zadań otwartych i zamkniętych.

Platforma Kampus umożliwia pobieranie listy studentów z USOS przypisanych do danej grupy i udostępnianie im zajęć. Studenci i wykładowcy nie muszą zakładać dodatkowych kont użytkownika – wystarczy logowanie tzw. kontem CAS (nr PESEL i hasło jak do USOS).

Serwis Elearning w jednym miejscu zbiera informacje o zajęciach z Kampus 1 i Kampus 2 oraz egzaminach z Kampus-egzaminy i ułatwia poruszanie się między platformami.

Centrum Kompetencji Cyfrowych UW, które administruje platformą Kampus, udziela wsparcia wykładowcom w następujących formach:

CKC UW administruje również innymi serwisami związanymi z dydaktyką prowadzoną zdalnie – zapraszamy do zakładki Nasze serwisy.

 


Jak uruchomić zajęcia zdalne na platformie Kampus?

1

Zgłoś swoje zajęcia zdalne tutaj:
https://kampus-student2.ckc.uw.edu.pl/local/comerequest/request.php
Żeby wypełnić formularz, musisz zalogować się na platformie swoim numerem PESEL i hasłem USOS.

2

Poczekaj na utworzenie Twojego kursu. Uruchomimy go w ciągu 3 dni roboczych od daty zgłoszenia. Kursy tworzone są sukcesywnie, zgodnie z kolejnością zamówień. O utworzeniu kursu poinformujemy Cię drogą e-mailową.

Dostęp do kursu otrzymasz tylko Ty – sam/sama decydujesz o tym, kiedy umieścić materiały i wpuścić studentów na zajęcia.

3

Skorzystaj ze skróconego szkolenia “Niezbędnik prowadzącego”. Znajdują się w nim instrukcje korzystania z platformy. Szkolenie jest dostępne, gdy jesteś zalogowany/zalogowana na platformie. Wejdź na link poniżej i kliknij przycisk “Zapisz mnie”. Zachęcamy również do zapoznania się z ulotką zawierającą dobre praktyki w przygotowywaniu i prowadzeniu zajęć zdalnych!

4

Jeśli masz pytania/problemy, skontaktuj się z nami: pomoc-ckc@uw.edu.pl.
Postaramy się odpowiedzieć możliwie szybko. Podanie bezpośredniego linku do kursu bardzo przyspiesza obsługę zgłoszenia.

Uwaga! Jeśli prowadziłeś/prowadziłaś zajęcia na platformie Kampus w poprzednim semestrze i chcesz wykorzystać przygotowane materiały do prowadzenia zajęć w nowym roku akademickim, musisz zamówić zajęcia jeszcze raz i w formularzu zaznaczyć opcję skopiowania kursu. Zawartość kursu jest wtedy kopiowana (bez zawartości dodawanej przez studentów) i udostępniona wykładowcy jako materiał do przygotowania kursu dla studentów z nowego semestru. “Stary” kurs zostaje zarchiwizowany wraz z danymi studentów, ich pracami i uzyskanymi ocenami. W ten sposób można wrócić do historii przebiegu zajęć i oceniania studenta, jeśli zaistnieje taka potrzeba.

 


Dodatkowe informacje

Inne rekomendowane narzędzia prowadzenia zajęć zdalnych na UW:

  • wykład lub spotkanie w trybie wideokonferencji: Google Meet dostępny w pakiecie Google dla pracowników UW. Za pomocą Google Meet można również nagrywać prowadzone zajęcia. Do spotkań on-line można wykorzystywać również MS Teams oraz Zoom.
  • spotkania i rozmowy w formie tekstowej w czasie rzeczywistym: Google Chat dostępny w pakiecie Google dla pracowników UW.
  • udostępnianie plików z materiałami dydaktycznymi, np. e-mailowo lub za pomocą serwisów współdzielenia plików, np. Dysku Google dostępnego w pakiecie Google dla pracowników UW.

Zestawienie narzędzi znajdą Państwo na stronie przygotowanej przez DSK UW. W przypadku korzystania z narzędzi zewnętrznych zwracamy uwagę na konieczność zachowania dbałości o ochronę danych osobowych studentów i pracowników UW.

 


Egzaminy i zaliczenia pisemne

Zaliczenia i egzaminy odbywają się co do zasady stacjonarnie. Zdalna forma może być wprowadzona pod warunkiem zawarcia tej informacji w sylabusie przedmiotu. W uzasadnionych przypadkach Kierownik Jednostki Dydaktycznej może jednak zdecydować o wprowadzeniu zdalnej formy zaliczenia czy egzaminu, gdy sylabus jej nie przewidywał. Do przeprowadzania zdalnych zaliczeń i egzaminów wykorzystywane są: platforma Kampus-egzaminy (egzaminy i zaliczenia pisemne) oraz pakiet GSuite (głównie egzaminy i zaliczenia ustne). 

Na ogólnouniwersyteckiej platformie Kampus, prowadzonej przez Centrum Kompetencji Cyfrowych UW (CKC UW), przeprowadzamy wyłącznie egzaminy i zaliczenia pisemne. Platforma Kampus składa się obecnie z trzech części: Kampus 1, Kampus 2 oraz przygotowanej specjalnie na potrzeby sesji egzaminacyjnej platformy: Kampus-egzaminy.

Serwis Elearning w jednym miejscu zbiera informacje o zajęciach z Kampus 1 i Kampus 2 oraz egzaminach z Kampus-egzaminy i ułatwia poruszanie się między platformami.

Zaliczenia

  1. Zaliczenia pisemne przedmiotów realizowanych na platformach Kampus 1 i Kampus 2 są przeprowadzane na tychże platformach w ramach istniejących zajęć, bez konieczności zgłaszania ich CKC UW. Rekomendujemy przeprowadzanie jednoczesnych zaliczeń w turach maksymalnie 50-osobowych.
  2. Zaliczenia pisemne przedmiotów realizowanych poza platformami Kampus 1 i Kampus 2 mogą być przeprowadzone na platformie Kampus-egzaminy zgodnie z procedurą dotyczącą egzaminów.

Egzaminy

  1. Za zorganizowanie egzaminów pisemnych oraz kontakt z CKC UW na danym kierunku studiów odpowiedzialny jest koordynator ds. zajęć, egzaminów i zaliczeń w trybie zdalnym (dalej: Koordynator) powołany przez KJD.
  2. Za przeprowadzenie i przygotowanie egzaminu odpowiedzialny jest Egzaminator.
  3. Koordynator zbiera informacje o zapotrzebowaniu na zdalne egzaminy pisemne, które mają być realizowane z wykorzystaniem ogólnouniwersyteckiej platformy Kampus-egzaminy i przekazuje je CKC UW wyłącznie za pomocą dedykowanego formularza co najmniej 7 dni roboczych przed terminem danego egzaminu/zaliczenia. Zachęcamy jednak do jak najszybszego przekazywania tych informacji.
  4. Zakres potrzebnych danych do wypełnienia w formularzu to:
    • nazwa przedmiotu egzaminacyjnego
    • semestr/rok akademicki w którym przedmiot był realizowany zgodny z informacją w USOS
    • kod USOS przedmiotu i numery grup
    • preferowany termin egzaminu/zaliczenia: data, godzina, czas trwania. Koordynator będzie poproszony o wybranie bloku czasowego w formularzu – pozwoli to na rozłożenie obciążenia platformy
    • przewidywana liczba osób dopuszczonych do egzaminu/zaliczenia
    • Egzaminatorzy i inne osoby uprawnione do wprowadzania egzaminu/zaliczenia na platformę – lista imię+nazwisko, e-mail (tylko w domenie uw.edu.pl / tylko osoby korzystające z kont CAS)
  5. Na podstawie zgłoszenia CKC UW utworzy miejsca na egzaminy w kolejności zgłoszeń, w nieprzekraczalnym terminie 3 dni roboczych od wpłynięcia zgłoszenia. Informację o utworzeniu przestrzeni egzaminacyjnej CKC UW przekazuje drogą mailową Koordynatorowi i wskazanym Egzaminatorom.
  6. Przestrzeń na przeprowadzanie egzaminu będzie dostępna dla studentów tylko w zgłoszonym terminie.
  7. Egzaminatorzy wprowadzają na platformę zadania/testy egzaminacyjne, mogąc korzystać ze wsparcia w postaci: „Niezbędnika egzaminatora”, doradztwa Koordynatora oraz helpdesku CKC UW (pomoc-ckc@uw.edu.pl).
  8. Egzaminatorzy sprawdzają zadania otwarte i/lub weryfikują automatyczny wynik  testów oraz przekazują, w wybranej przez siebie formie, studentom informację o wyniku egzaminu.

UWAGA!

Kierownik Jednostki Dydaktycznej (KJD) może wystąpić do Rektora z wnioskiem o wykorzystanie innego narzędzia informatycznego (np. platform dydaktycznych wydziałów) pod warunkiem uzyskania pozytywnej opinii Inspektora ODO UW.

 

Dla studentów

1

Skorzystaj z “Niezbędnika studenckiego” – kursu samouczka, w którym znajdziesz  informacje praktyczne (linki do platform, jak z nich korzystać, gdzie szukać pomocy w razie problemów), ale też wskazówki dotyczące ogranizowania swojej zdalnej nauki.

2

Sprawdzaj regularnie komunikaty na stronach WWW Twojego wydziału/jednostki.

3

Sprawdzaj regularnie skrzynkę mailową – również zakładki Spam, Oferty, itp. Koniecznie używaj skrzynki w domenie uniwersyteckiej! Jest to obowiązek nałożony na Ciebie Regulaminem Studiów.  Dodaj serwery i nadawców z UW do listy bezpiecznych nadawców. Oznacz wiadomości z UW jako nie spam.

4

Zwróć uwagę na poprawność i aktualność Twoich danych w USOS. Szczególnie ważne jest, by na bieżąco regulować kwestię dopisania do list zajęciowych – nie odkładaj tego na później! Systemy uniwersyteckie, takie jak platforma Kampus, połączone są z USOS – na przykład do kursów na Kampusie pobierane są listy studentów z USOS. Jeśli Cię na nich nie będzie, nie będziesz mieć dostępu do zajęć na tej platformie!

5

Jeśli Twoje zajęcia mają się odbyć jako kurs, zaloguj się na platformie Kampus zgodnie z instrukcją. Twoje zajęcia mogą się odbywać również na Google Meet i Zoom.

W razie problemów z dostępem do zajęć na platformie Kampus w pierwszej kolejności skontaktuj się z osobą prowadzącą dane zajęcia. To wykładowcy wpuszczają studentów na kurs.

6

Sprawdzaj regularnie zmiany w kursach i studiuj według wskazówek nauczycieli.

Nasze serwisy

Serwisy administrowane przez Centrum Kompetencji Cyfrowych, powiązane z dydaktyką uniwersytecką:

Kampus 1 – platforma e-learningowa przeznaczona do prowadzenia zajęć zdalnych na studiach I i II stopnia, studiach doktoranckich, studiach podyplomowych. Znajdują się na niej również: szkolenie BHP dla studentów I roku, szkolenie biblioteczne oraz testy poziomujące.

Kampus 2 – dodatkowa, siostrzana platforma e-learningowa przeznaczona do prowadzenia zajęć zdalnych.

Kampus-egzaminy – platforma służąca do prowadzenia jednoczesnych pisemnych egzaminów zdalnych, również w bardzo dużych grupach studenckich.

Elearning.uw.edu.pl – serwis integrujący platformy K1, K2 i KE – studenci i wykładowcy mają podgląd wszystkich zajęć i egzaminów z platform Kampus.

Kampus-rekrutacja – platforma wykorzystywana do przeprowadzania zdalnych pisemnych egzaminów na studia II stopnia.

Kampus-pracownik – na tej platformie prowadzone są zapisy na szkolenia pracownicze, m.in. w ramach programu ZIP.

Kampus-projekty – platforma przeznaczona do zdalnego prowadzenia kursów, szkoleń, warsztatów, konferencji w ramach przedsięwzięć komercyjnych, projektowych, i/lub przeznaczonych dla osób spoza UW.